Jak si vybrat elektrický hoblík

Oddělení elektronářadí 14. 6. 2019

Vybíráte elektrický hoblík? Nevíte si rady? Tady jste správně!

Jak si správně vybrat elektrický hoblík

Chcete si koupit elektrický hoblík, ale nevíte jak na to? Nevíte jakou značku? Nevíte jakou šířku záběru? Už vás nebaví používat stále ten samý dřevěný ruční hoblík ze kterého vás jen bolí ruce a nikam to nevede? Tak je tento článek právě pro vás.

Oblíbený elektrický hoblík Makita KP0800 82 mm

Druhy a typy elektrických hoblíků:

Jako první bychom měli vzít v potaz základní rozdělení hoblíků. Můžeme je rozdělit do tří kategorií: Hobby, Profi a Tesařské.

Hobby hoblíky se převážně hodí pro lidi, kteří hoblují jen čas od času a pro něž je důležitá nižší cena, jako jsou například občasní kutilové. Na našem e-shopu Simek.eu naleznete hobby hoblíky několika značek jako je například: Bosch (zelené stroje), Maktec (hobby odnož Makity) anebo Ferm.

Profesionální hoblíky se hodí do jakékoliv výroby, kde je zapotřebí velkého množství hoblování latí, menších trámků, lamina atd. Mezi profesionální hoblíky patří například Bosch professional (na rozdíl od Bosch hobby jsou modré barvy) nebo Makita, Virutex a Festool.

V neposlední řadě zde máme hoblíky tesařské neboli velkoplošné. Tesařské hoblíky mají šířku záběru od 110 mm až po 312 mm. Tento typ hoblíků je důležitý pro truhláře a tesaře, kteří potřebují rychle opracovávat širší a mohutnější trámy.

Důležité parametry elektrických hoblíků:

Dalším důležitým parametrem je šířka záběru hoblíku.

Na simek.eu naleznete několik různých šířek hoblíků, od 65 mm až po 312 mm, ale samotné rozpětí je však trochu rozdílné. Nejužší hoblík v naší nabídce je jednoruční hoblík Festool EHL 65 EQ Plusšířkou záběru 65 mm, výhodou tohoto hoblíku je volná jedna strana hoblíku – dá se využít na hrany stolů.

Existuje takový zlatý střed u hoblíků a tím je šířka záběru 82 mm. Těchto hoblíků máme celou řadu,  například profesionální hoblíky Makita KP0800, Makita N1923B na drážky, Bosch professional GHO6500, Bosch professional GHO 26-82D, Festool HL850 EB Plus (znovu s výhodou volné jedné strany hoblovací hlavy), Virutex CE 96H rádiusový (vhodný pro modeláře, kteří potřebují hladkou křivku) nebo hoblíky hobby Bosch PHO 2000, Ferm FDPP-650, Ferm PPM1015P, Maktec M1901.

Dále můžeme omrknout velkoplošné hoblíky. Mezi ně patří šířka záběru 110 mm a její zástupce Makita 1911B. Dále nejlépe hodnocený tesařský hoblík na trhu, opakovaně jmenován produktem roku Makita 1806B se šířkou záběru 170 mm. Nejširší hoblík na našem e-shopu je Makita KP312S se svojí šířkou záběru 312 mm (vhodný pro všechny truhláře, kteří pracují s masivem).

Pro většinu z vás může být důležitá i hloubka záběru. Ta se liší od hoblíku k hoblíku (pohybuje se od 0 do X mm).

Odsávání u elektrických hoblíků:

Je pro vás důležité nemít všude piliny a prach?

V tom případě byste měli přihlédnout i k možnosti připojení vysavače. Tuto funkci mají všechny hoblíky, avšak jen některé mají možnost zvolení strany (někdy pomocí západky, někdy pomocí zaslepení, někdy přecvaknutím otvoru pro vysavače na druhou stranu, liší se to od výrobce k výrobci). Otvory a výpustě jsou následující: Festool má průměr otvoru pro hadici 35 mm a hadice vsouvá. Bosch s průměrem 40 mm a nasouváním hadice, a nakonec Makita s otvorem o průměru 50 mm a systémem nasouváním hadic.

Nože a ostření nožů u elektrických hoblíků:

Po delší době užívání hoblíku se může stát, že se vám ztupí nože. V tomto případě je třeba je vyměnit nebo, ve většině případech, otočit. U všech výrobců na imbus (viz první foto).
Festool má výměnu nožů založenou na podobném principu, akorát jsou za potřebí menší imbusy (viz druhé foto).

                                      Výměna nožů elektrického hoblíku                   Uchycení nožů elektrického hoblíku

Nože lze samostatně dokoupit u řady značek, například od RH+, IGM, CMT, Narex, Bosch, Makita atd. Některé nože jsou speciální, jako například nože s vybráním. Pokud vás zajímají profilové nože (vlnky, spirály – lepší odkroj třísek), tak ty existují zatím jen na Festool.

Balení hoblíků - kufry a systainery:

Další důležitá věc je balení, ve kterém vám zboží přijde a ve kterém jej budete uchovávat.

Téměř všechny hoblíky se dodávají v kartonové krabici, avšak jsou tady dvě výjimky. Tou první je Festool, který veškeré své elektronářadí dává do krásných našedlých plastových systainerů. Tou druhou je Makita 1806B. Tento hoblík se dodává v krásné dřevěné krabici a toto je jeden z důvodů, proč je tento hoblík opakovaně jmenován produktem roku.

Příslušenství k elektrickým hoblíkům:

K hoblíkům si můžete přikoupit i různé příslušenství. Mezi ně patří další dorazy nebo lišty (jeden doraz je vždy součástí balení, avšak je možné zakoupit nové), náhradní hoblovací hlavy anebo, pokud nemáte vysavač si můžete pořídit pilinové/prachové vaky na vyústění.

Kde koupit elektrický hoblík?

Pokud byste ale měli zájem o AKU hoblík, můžete se podívat na naši nabídku zde.

Doufáme, že vám tento článek pomohl s výběrem a těšíme se na váš nákup.

 

Elektrické hoblíky najdete na e-shopu zde: Kvalitní elektrické hoblíky