Vítáme vás na novém eshopu Simek.eu. Přinášíme nový design i mnoho nových funkcí. Podrobnosti zde

Jak si vybrat kompresor

Jak si správně vybrat kompresor do dílny?

Došel vám "dech"? Potřebujete dofouknout kolo u auta, motocyklu nebo požadujete nepřetržitý přísun stlačeného vzduchu? Nejste odborník na vzduchotechniku? To nevadí, naši prodejci v prodejně v Kalu u Klatov vám poskytnou odbornou pomoc. Pokud ovšem chcete být před návštěvou naší prodejny alespoň základně zorientováni v problematice kompresorů, je tento text určen přesně pro vás. Jsme prodejci kvalitních a praxí ověřených kompresorů značek Schneider, Atmos či Aircraft.

schneider-opt

Na čem všem závisí dobrý výběr kompresoru?

S intenzitou užívání stroje souvisí objem vzdušníku. Velikost tlakové nádoby je nutné volit s ohledem na to, zda budete stlačený vzduch odebírat nárazově a intenzivně. Proto je dobré vědět, jak časté tyto nárazy budou a jaká bude spotřeba stlačeného vzduchu. Pokud hodláte stroj užívat pro občasné domácí (hobby) foukání či ofukování, není potřeba objemného vzdušníku a naprosto postačí hodnoty v rozmezí 25 až 50 litrů. Malé přenosné stroje dosahují objemu tlakové nádoby řádově do 10 litrů. Námi nabízené velké dílenské stacionární kompresory již poskytují dostatečný disponibilní objem vzduchu od 270 do 500 litrů.

Typy a druhy kompresorů - zjištění Vaší potřeby stlačeného vzduchu:

  1. Pokud pořizujete kompresor do dílny či na zahradu, budete pravděpodobně potřebovat pístový kompresor, ať už v olejovém (s vysokou životností stroje) či bezolejovém provedení (téměř bezúdržbové, ovšem s relativně nižší životností). Pokud si vyberete olejové provedení, nezapomeňte svého miláčka řádně mazat. V pístovém stroji je vzduch do vzdušníku (tlakové nádoby kompresoru) stlačován a doplňován na stejném principu, jako ve spalovacích motorech automobilů. Pístem pak pohybuje kliková hřídel, která je nejčastěji poháněna elektromotorem. Tyto druhy kompresorů jsou vhodné pro situace, kdy není potřeba trvalé dodávky stlačeného vzduchu – libovolné vypínání a zapínání stroj nepoškozuje. Nevýhodou těchto strojů je ovšem vyšší míra hluku a vibrací.
  2. Oproti pístovým kompresorům jsou ty šroubové větší, dražší, odolnější a mají delší životnost. Tyto typy strojů jsou tak vhodné pro nepřetržitou dodávku vzduchu a nehodí se pro přerušované foukání, které se může podepsat na jejich poruchovosti, či dokonce životnosti. Přerušováním chodu totiž není olej ve stroji v dostatečné pracovní teplotě a mění se vlhkem na emulzi, která nemá dostatečné mazací vlastnosti. Šroubový kompresor je obecně efektivnější než pístový a je schopen vyrobit metr krychlový stlačeného vzduchu levněji. I proto je především vhodný pro průmyslové provozy.

šroubový kompresor model-opt

Napětí:

Kromě strojů s napětím 230 – 400 V pro absolutní pocit svobody také v naší nabídce naleznete kompresor poháněný spalovacím motorem. Tento typ je vhodný nejen pro stavby a další prostory, kde není zajištěn přísun elektrické energie, ale je také ideálním průvodcem pro servisní vozidla, ve kterých je požadován velký výkon!

Rozměry a mobilita:

Druh výroby stlačeného vzduchu by sám o sobě o koupi nerozhodl. Musíme zjistit, jaké další faktory hrají při koupi stroje důležitou roli. Jedním z nich jsou absolutní rozměry a provedení stroje (hmotnost, charakter a tedy i mobilita stroje). V naší nabídce naleznete tři základní provedení kompresorů - polohy vzdušníku:

  1. klasické mobilní horizontální,
  2. stacionární (vertikální),
  3. přenosné a auto kompresory.

V rámci volby nového kompresoru rozhoduje tedy, zda potřebujete stroj do výrobního závodu, kam se hodí nejvíce stacionární, nebo do dílny a na zahradu, kde nejvíce práce odvede mobilní stroj s horizontálně provedeným vzdušníkem, či například lehký kompresor bez vzdušníku pro huštění pneumatik, který můžete zavěsit na zeď nebo mít v praktické a atraktivní formě kufru / systaineru.

Další technické parametry kompresoru:

Velkou roli hrají technické parametry stroje: výstupní vzduchový výkon (l/min), výkon (kW), otáčky elektromotoru (ot/min) a tlak kompresoru (bar).

Výkon a otáčky elektromotoru jsou faktorem, který rozhoduje o výstupním výkonu a tlaku kompresoru. Důležité je si uvědomit, že čím vyšší výkon motoru (3 až 4 kW), tím větší je spotřeba motorového proudu (400 V). Záleží především na pneumatickém nářadí, které budete ke kompresoru připojovat, a na jeho spotřebě vzduchu nebo na způsobu užívání stroje. Podle těchto aspektů se rozhodnete, jaký vzduchový výkon a výstupní tlak by váš kompresor měl mít.

Pro občasné domácí dílenské užívání, foukání pneumatik a stříkání malých ploch si vystačíte se vzduchovým výkonem do 160 l/min. Montážní pracoviště, méně výkonné nářadí a stříkání středně velkých ploch vyžadují výkon do 260 l/min. Profesionální provozy, autoservisy, stříkání velkých ploch či výkonné pneumatické nářadí už nárokují výkony v rozmezí 410–660 l/min. I pro tyto náročné pracovní podmínky ovšem můžeme nabídnout velmi kvalitní kompresory za dostupné ceny. Tlak námi nabízených strojů dosahuje nejčastěji hodnot kolem 8 a 10 bar, což uspokojí i náročnější uživatele.

Pozn.: u většiny běžně dostupných pneumatických zařízení a nástrojů a strojů je uváděno požadované množství dodávaného vzduchu pro jeho bezproblémový chod. U kompresorů je často uváděno sací množství vzduchu. Pro pneumatické stroje je důležitý parametr plnící množství, které bývá klidně až o třetinu nižší než obecně udávané sací. Na našich stránkách uvádíme u kompresorů oba tyto parametry.

Posledním, ovšem neméně důležitým aspektem výběru správného kompresoru je hladina jeho zvukového znečištění – hlučnost (dB). Pístové kompresory se zpravidla pohybují v rozmezí 70 až 97 dB. V naší nabídce jsou ovšem i jedny z nejtišších kompresorů na trhu – např. Schneider kompresor unimaster 180-9-25 WOF SILENT.

A jak ušetřit při provozu kompresoru?

TEORIE OVĚŘENÁ PROPOČTY:
Kompresory Schneider jsou navržené tak, aby šetřily Vaše peníze! Investicí do kompresoru totiž Vaše výdaje obvykle nekončí. Čekají Vás náklady na údržbu a především náklady na energii, které představují 86 % z celkových nákladů za 5 let provozu. Kompresory Schneider umí ušetřit přibližně 8 % nákladů na energii, díky dobře dimenzovanému agregátu a nízkým otáčkám.

graf_100w

Kde koupit kompresor?

Nejprodávanější kompresory v naší nabídce:

.
.
.

Kompletní sortiment kompresorů naleznete v e-shopu zde: Kompresory