Jak si vybrat kompresor

Oddělení elektronářadí 1. 8. 2019

Jak si správně vybrat kompresor?

Došel vám "dech"? Potřebujete dofouknout kolo u auta, motocyklu nebo požadujete nepřetržitý přísun stlačeného vzduchu? Nejste odborník na vzduchotechniku? To nevadí, naši prodejci v prodejně v Kalu u Klatov vám poskytnou odbornou pomoc. Pokud ovšem chcete být před návštěvou naší prodejny proškoleni v problematice kompresorů, je tento text určen přesně pro vás. Jsme prodejci kvalitních a praxí ověřených kompresorů značek Schneider, Bostitch či Atmos, což je česká firma z Chrástu u Plzně.

Na čem všem závisí dobrý výběr kompresoru?

S intenzitou užívání stroje souvisí objem vzdušníku. Velikost tlakové nádoby je nutné volit s ohledem na to, zda budete stlačený vzduch odebírat nárazově a intenzivně. Proto je dobré vědět, jak časté tyto nárazy budou a jaká bude spotřeba stlačeného vzduchu. Pokud hodláte stroj užívat pro občasné domácí foukání (hobby), není potřeba objemného vzdušníku a postačí hodnoty v rozmezí 25 až 50 litrů. Malé přenosné stroje dosahují objemu tlakové nádoby řádově do 10 litrů. Námi nabízené velké dílenské stacionární kompresory již poskytují dostatečný disponibilní objem vzduchu od 270 do 500 litrů.

Typy a druhy kompresorů:

Pokud pořizujete kompresor do dílny či na zahradu, budete pravděpodobně potřebovat pístový, ať už v olejovém (s vysokou životností stroje) či bezolejovém provedení (téměř bezúdržbové, ovšem s nižší životností). Pokud si vyberete olejové provedení, nezapomeňte svého miláčka mazat. S tím vám pomohou námi nabízené kompresorové oleje. V pístovém stroji je vzduch do vzdušníku (tlakové nádoby kompresoru) stlačován a doplňován na stejném principu, jako ve spalovacích motorech automobilů. Pístem pak pohybuje kliková hřídel, která je nejčastěji poháněna elektromotorem. Tyto druhy kompresorů jsou vhodné pro situace, kdy není potřeba trvalé dodávky stlačeného vzduchu – libovolné vypínání a zapínání stroj nepoškozuje. Nevýhodou těchto strojů je ovšem vyšší míra hluku a vibrací.

Oproti pístovým kompresorům jsou ty šroubové větší, dražší, odolnější a mají delší životnost. Tyto typy strojů jsou tak vhodné pro nepřetržitou dodávku vzduchu a nehodí se pro přerušované foukání, které se může podepsat na jejich poruchovosti, či dokonce životnosti. Přerušováním chodu totiž není olej ve stroji v dostatečné pracovní teplotě a mění se vlhkem na emulzi, která nemá dostatečné mazací vlastnosti. Šroubový kompresor je obecně efektivnější než pístový a je schopen vyrobit metr krychlový stlačeného vzduchu levněji. I proto je především vhodný pro průmyslové provozy.

Kromě strojů s napětím 230–400 V pro absolutní pocit svobody také v naší nabídce naleznete kompresor poháněný spalovacím motorem. Tento typ je vhodný nejen pro stavby a další prostory, kde není zajištěn přísun el. energie, ale je také ideálním průvodcem pro servisní vozidla, ve kterých je požadován velký výkon!

Druh výroby stlačeného vzduchu by sám o sobě o koupi nerozhodl. Musíme zjistit, jaké další faktory hrají při koupi stroje důležitou roli. Jedním z nich je velikost stroje (váha, charakter a tím pádem i mobilita stroje). V naší nabídce naleznete tři základní provedení kompresorů ve smyslu polohy vzdušníku: klasické horizontální, stacionární (vertikální) a přenosné/auto kompresory. Rozhoduje tedy, zda potřebujete kompresor do výrobního závodu, kam se hodí nejvíce stacionární, nebo do dílny a na zahradu, kde nejvíce práce odvede mobilní horizontální stroj, či například lehký kompresor bez vzdušníku pro huštění pneumatik, který můžete zavěsit na zeď nebo mít v praktické a atraktivní formě systaineru.

Nejprodávanější kompresor pojízdný pístový Kompresor pístový stacionární Hobby přenosný bezolejový kompresor

Klíčové parametry kompresoru:

Velkou roli hrají technické parametry stroje: výstupní vzduchový výkon (l/min), výkon (kW), otáčky elektromotoru (ot/min) a tlak kompresoru (bar).

Výkon a otáčky elektromotoru jsou faktorem, který rozhoduje o výstupním výkonu a tlaku kompresoru. Důležité je si uvědomit, že čím vyšší výkon motoru (3 až 4 kW), tím větší je spotřeba motorového proudu (400 V). Záleží především na pneumatickém nářadí, které budete ke kompresoru připojovat, a na jeho spotřebě vzduchu nebo na způsobu užívání stroje. Podle těchto aspektů se rozhodnete, jaký vzduchový výkon a výstupní tlak by váš kompresor měl mít. Pro občasné domácí dílenské užívání, foukání pneumatik a stříkání malých ploch si vystačíte se vzduchovým výkonem do 160 l/min. Montážní pracoviště, méně výkonné nářadí a středně velké plochy vyžadují výkon do 260 l/min. Profesionální provozy, autoservisy, stříkání velkých ploch či výkonné pneumatické nářadí už nárokují výkony v rozmezí 410–660 l/min. I pro tyto náročné pracovní podmínky ovšem můžeme nabídnout velmi kvalitní kompresory za dostupné ceny. Tlak námi nabízených strojů dosahuje nejčastěji hodnot kolem 8 až 10 bar, což uspokojí i ty náročnější fachmany.

Posledním, ovšem neméně důležitým aspektem výběru správného kompresoru je hladina jeho zvukového znečištění – hlučnost (dB). Pístové kompresory se zpravidla pohybují v rozmezí 70 až 97 dB.

Doufáme, že vám tento článek pomohl s výběrem a těšíme se na váš nákup.

Kde koupit kompresor?

Kompletní sortiment kompresorů naleznete v e-shopu zde.