Týden dopravy ZDARMA! Dopravné GLS a Zásilkovna zadarmo až do 7.10. Podrobnosti zde.

Jak si vybrat pilový kotouč

Vybíráte pilový kotouč? Nevíte si rady? Tady jste správně!

Věnujte pozornost vzhledu a kvalitě těla kotouče. Tak můžete relativně lehce rozeznat kvalitní kotouče od toho, který je sice o něco levnější, ale neřeže dobře a vydrží jen omezenou dobu. Samotné tělo a povrchová úprava můžou mnohé naznačit. U obyčejného kotouče je tělo zpravidla hrubší, nemá téměř žádnou povrchovou úpravu a je vyraženo z obyčejného plechu, což může při řezání způsobovat nechtěné vlnění nebo kmitání.

                                      logo-pilana                      

Důležité parametry nástroje, na které se při výběru soustředit, jsou tyto:

  • způsob použití a typ dřeva,
  • vnější průměr,
  • šířka zubu,
  • síla těla,
  • upínací otvor,
  • počet zubů,
  • tvar / geometrie zubů,
  • úhel čela zubů,
  • Nmax (maximální otáčky).

Typ dřeva a směr opracování

Některé druhy kotouče jsou vhodné k řezání v příčném směru, tedy kolmo na vlákna dřeviny a některé naopak k podélnému řezání, tedy rovnoběžně s vlákny dřeviny. Pro opracování čistého dřeva, lamina či dřevotřísky jsou vhodné kotouče z tvrdokovu a naletovanými plátky SK (slinutý karbid). K řezání čistého palivového dřeva použijte taktéž kotouče s SK plátky, na neodkorněné dřevo či jinak znečištěné jsou ideální kotouče typu Gladius s méně křehkým plátkem. Nebo si můžete vybrat jeden z univerzálních kotoučů, které dokážou řezat příčně, podélně, měkké i tvrdé dřevo. Dobrý kompromis.

V tabulce níže naleznete přehled použití pilových kotouče značky Pilana.

drevo_prehled_pouziti-opt

Vnější průměr kotouče

Výběr správného průměru kotouče je důležitý, protože pokud vyberete menší, než na který je Váš stroj dimenzovaný, podstatně tím snížíte efektivitu řezání - snížíte maximální výšku řezu i obvodovou rychlost řezání a ovlivníte i kvalitu samotného řezu.

Síla těla

Čím je tloušťka nástroje větší, tím je kotouč odolnější, přesnější a stabilnější. Nevlní se tolik. Zároveň však vyžaduje i vyšší výkon Vašeho stroje, protože širší řez, klade v materiálu logicky i větší odpor. Platí, že do ruční pily budete pravděpodobně potřebovat o něco tenčí kotouč než do výkonnější stacionární pily.

Upínací otvor

Upínací otvor se nachází ve středu každého kotouče a je často určujícím prvkem pro zdárné a bezpečné upevnění kotouče do pily. Nejčastěji se můžete setkat s vnitřními průměry 20 a 30 mm. V případě, že je otvor větší, můžete ho zmenšit použitím redukčního kroužku. Nicméně je z mnoha důvodů vždy lepší zvolit kotouč se správným průměrem upínacího otvoru.

Počet zubů

Počtem zubů (často je označen parametrem Z), ovlivňujeme čistotu řezu a také to, jaký materiál můžete řezat. Počet zubů se nejvíce mění při řezání masivního dřeva, a to podle vlhkosti dřeva, řezu podél či napříč a průměru kotouče. Platí že počet zubů se nejčastěji vybírá podle tloušťky řezaného materiálu a že při jednom záběru by měly být v záběru minimálně 3 zuby. Na příčné řezání se hodí kotouče s větším počtem menších zubů a na podélné řezání spíše větší zuby menšího počtu.

Například u pilového kotouče průměru 160 mm se nejčastěji používá:

  • Z = 12 zubů pro rychlý a hrubý řez podél vláken nebo pro řezání vlhkého dřeva,
  • Z = 24 zubů se používá pro univerzální řezání používané ve stavebním truhlářství,
  • Z = 40 zubů a více jsou kotouče určené pro přesné a čisté řezy napříč vlákny tvrdého i měkkého dřeva s maximálními požadavky na čistotu a kvalitu řezu.

Pro řezání velkoplošných materiálů, plastových materiálů a neželezných kovů se pak standardně používají kotouče s velkým počtem zubů - jemným ozubením.

Tvar / geometrie zubu

Pro řezání v dílnách či na zahradě se můžeme nejčastěji setkat se zuby, které se podle tvaru dělí na rovné, střídavě šikmé a trapézové, případně s jejich různými kombinacemi. Dále se používají kotouče se zuby kónickými nebo vydutými, jež jsou určeny pro speciální řezy. Zuby rovné a střídavě šikmé - na masivní dřevo, stavební řezivo, OSB desky nebo překližku se používají zuby rovné a střídavě šikmé. Trapézový zub - na řezání velkoplošných materiálu, jako jsou lamino desky, kompaktní materiály, plasty a neželezné kovy.

Výčet běžných tvarů zubů pilových SK kotoučů značky Pilana naleznete v sekci Slovník pojmů.

Maximální otáčky

Na každém pilovém kotouči jsou vyznačené maximální otáčky, nejčastěji pod označením Nmax (ot/min). Pokud má Vaše pila vyšší otáčky, než je uvedeno na kotouči, zvolte z bezpečnostních důvodů raději jiný nástroj. Pily s malými kotouči mají obvykle vyšší otáčky než pily na velké kotouče.

Svět pilových kotoučů není jen značka Pilana. Představujeme Vám pilové kotouče CMT.

logo-cmt

Kotouče značky CMT jsou známy svým špičkovým výkonem a dlouhou životností. Pilové zuby kotoučů CMT jsou vyrobeny z nejtvrdšího mikrozrnného tvrdokovu, který udrží ostří ve špičkovém stavu po dlouhou dobu. Nejvyšší řady pilových kotoučů mají tělo vyrobené z německé nástrojové oceli o vysoké tvrdosti (42-48 HRC), vyřezané laserem s maximální přesností. Navíc je opatřeno ochrannými povlaky, a to buď chromováním, oranžovým teflonem či odolným lakem. Kotouč je tak perfektně chráněn před znečištěním, jinými vlivy a snadno se čistí.

Třívrstvý pájený zub: Stříbro-měď-stříbro nabízí maximální soudržnost zubů a těla. Snižuje míru poškození těla vlivem pájení.

Napínací kroužekTlakový kroužek na těle kotouče, vytvořený mezi dvěma hroty, zabezpečí jedinečnou stabilitu těla při řezu a dokonalou souosost během rotace.

Tlumící drážkaDrážky pro snížení hluku jsou vyplněny polyuretanovou hmotou snižující vibrace. Tato úprava prokazatelně zlepšuje kvalitu řezu a snižuje hlučnost.

Chromovaný povrch kotouče: Tělo kotouče je před broušením pochromováno. Tato vrstva ho chrání před rzí a zvyšuje účinnost čištění emulzí CMT.

Na obrázku níže naleznete tvary zubů a použití u kotoučů značky CMT.

zuby CMT-opt

Zuby a jejich připájení

Důležitým prvkem při výběru kotouče je velikost a kvalita připájení tvrdokovových pilových zubů. U levných kotoučů se můžete setkat s tím, že jsou zuby tak malé, že se ani nevyplatí je brousit. I když je tedy kotouč nominálně levný, ve výsledku je jeho cena reálně vzhledem k celkové životnosti vyšší než v případě kvalitního. Často se v těchto případech používají nejměkčí tvrdokovové zuby nekvalitně připájené obyčejnou pájkou. Kvůli tlaku na snižování ceny dochází k urychlování výrobního procesu za cenu snížení kvality a výsledkem je například přehřátí těla a jeho zamodrání, nerovnoměrné rozvrstvení pájky a nepravidelné usazení zubů.

Kvalitní značkové kotouče CMT řad Chrome, Industrial a Extreme jsou osazeny nejkvalitnějšími tvrdokovovými zuby SinterHip z nejtvrdšího mikrozrnného tvrdokovu, který udrží ostří ve špičkovém stavu dlouhou dobu. Jsou šetrně a přesně připájeny třívrstvou pájkou (stříbro-měď-stříbro), díky které je soudržnost zubů a těla maximální.

Stabilizační prvky a odhlučnění

Někdy se stane, že se kotouč v řezu tzv. kousne, v tu chvíli se může poškodit a znehodnotit vyhnutím segmentu nebo zkřivením. Proti tomuto jevu jsou kotouče CMT řad ORANGE a CHROME chráněny šesti expanzními, rozpínacími drážkami (šipka směřující nahoru), které zajišťují jeho tvarovou stabilitu při rozpínání působením tepla a odstředivých sil. Díky zapuštěnému předpjatému napínacímu kroužku zůstávají tvarově stabilní a perfektně rovné i při velkých výkyvech teplot a vysoké pracovní rychlosti. Tímto kroužkem, jenž je umístěn zhruba ve 2/3 průměru, je vybavena většina kotoučů značky CMT. Odhlučňovací laserem řezané drážky jsou u kotoučů CMT vyplněné polyuretanovou hmotou znatelně snižující hlučnost kotouče. Zejména pak při běhu naprázdno. Toto ztišení oceníte zvláště při řezání delší dobu.

jak vybrat kotouč1jak vybrat kotouč2

Všechny námi nabízené pilové kotouče naleznete v sekci Kotouče pilové.