Vítáme vás na novém eshopu Simek.eu. Přinášíme nový design i mnoho nových funkcí. Podrobnosti zde

Jak si vybrat vysavač

Potřebujete kvalitní vysavač, protože ten váš starý už nevysává, ale nevíte, jakou značku a jaký typ stroje si vybrat? Nejste odborníkem na vysavače a potřebujete odbornou radu? Poraďte se s naším specialistou o koupi toho správného vysavače. Pokud se zrovna nemůžete zastavit v naší prodejně v Kalu u Klatov, tak právě pro vás je tato rubrika určena.

Základní parametry vysavačů, které byste před nákupem měli zvážit:

Mezi nejzákladnější otázky při nákupu vysavače patří rozhodně charakter použití, tedy zda se jedná o dílenský / průmyslový, nebo o klasický uživatelský vysavač na domácí používání, který také nabízíme, ale pouze v akumulátorovém provedení. Prodáváme zejména profesionální průmyslové vysavače. Jsou určeny především do dílen a náročnějších provozů s velkou plochou vysávání, k připojování ke strojům a elektronářadí. Jsou odolnější, robustnější, výkonnější, a především jsou schopny si poradit s velkým množstvím a druhem nečistot.

Dalším důležitým faktorem samotného pořízení vysavače je druh vysávané nečistoty a jeho vlastnosti. Zde se jedná o to, zda bude vysavač užíván pro vysávání suché, mokré, či univerzálně. Jak už z názvu vyplývá, existují speciální modely vysavačů na vysávání suchého materiálu nebo kapalin. V našem sortimentu ovšem nejčastěji naleznete univerzální vysavače určené k vysávání prachu i vody.

  1. Elektrické stroje s jednofázovým napájením na 230 V jsou plně mobilní a pomohou Vám vysávat a odsávat v každém koutě vaší dílny. Čím větší plocha vysávání, tím je vhodnější pořídit stroj s delším kabelem pro napájení. Kvalitní průmyslové vysavače jsou již standardně vybaveny kabelem se 7,5 a více metry. Odpadá tedy nutnost použití prodlužovacího bubnu.
  2. Akumulátorové vysavače jsou méně robustní, méně výkonné, ale lehčí a mobilnější. Jsou určené především tam, kde není stálý zdroj napájení a kam se se strojem s elektrickým napájením nedostanete.

Sací výkon a příkon vždy rozhoduje. Především pak při každodenním užívání v dílně či na stavbě. I nám záleží na výkonu, a proto vám nabízíme profesionální vysavače značek Festool, Bosch, Makita, Metabo a Narex, ale i dalších Cleancraft, Ferm, Proma a Scheppach. Pokud vysáváte hrubší materiál, potřebujete vysavače se sacím příkonem zpravidla vyšším než 250 W. Pro vysávání jemnějších částic (dřevěných hoblin) Vám postačí stroj s výkonem do 220 W. Výkon daného stroje ovlivňuje také průtok vzduchu. Vysavače s průtokem vzduchu nad 2 400 l/min si poradí i s těžšími materiály (rozbité sklo apod.).

Jak často budete vynášet nádrž s vysátými nečistotami, a tím pádem i efektivitu a kvalitu práce, ovlivní objem odpadní nádoby daného vysavače. Pro efektivní vysávání doporučujeme vysavač s objemem řádově 20 a více litrů.

Další důležitá funkce pro efektivní práci je tzv. oklep = možnost čištění hlavního filtru pro zachování konstantně vysokého sacího výkonu. Oklep může být automatický (Festool ho označuje jako AUTOCLEAN) s plynule nastavitelným, nebo pevně daným intervalem čištění např 15 vteřin (Narex). Některé vysavače (např. Metabo) mají automatický oklep při přerušení práce, nebo při vypnutí a zapnutí. Oklep může být také poloautomatický (mechanický), pokud cítíte snížení sacího výkonu spustíte ho většinou ucpáním sací hadice současně s opakovaným stiskem příslušného tlačítka. Pokud vysavač funkci oklepu nemá, musí se filtr z vysavače demontovat a vyčistit například vyfoukáním pomocí kompresoru. Před nákupem tedy zvažte, jaký druh nečistot budete odsávat, zda se filtr může často ucpávat. Například pro sanační brusky je oklep prakticky nutností.

Novinkou posledních na trhu s vysavači jsou ty, které mají ve výbavě i možnost propojení dvou elektronářadí (např. vysavače a vrtačky) formou rádiového spojení – Bluetooth přenosu. Tento systém zabezpečuje automatické zapínání a vypínání vysavače v případě použití ve variantě s akumulátorovým nářadím. Nové modely vysavačů značky Festool jsou tímto příslušenstvím již vybaveny. Ke starším modelům lze tento modul dokoupit zvlášť. Některé modely vysavačů mají na sobě elektrickou zásuvku na připojení dalšího nářadí (vrtačky, hoblíku…). K práci vám pak stačí jen jedna zásuvka.

.
.
.

Dílenské vysavače s možností filtrace dle hlavních parametrů najdete v e-shopu zde: elektrické nebo akumulátorové.

Příslušenství k vysavačům pak najdete zde: příslušenství k vysavačům